Teknoloji günümüzde önüne geçilemeyen bir hızla her gün daha çok gelişmekte ve dijital aygıtlar her geçen gün daha fazla hayatımıza dahil olmaktadır. Günümüzde yeni yeni çıkmış bir çok kavram ile karşılaşıyoruz. Hayatımıza gireli henüz üstünden kısa bir sürenin geçtiği “responsive”  web tasarım modeli de karşımıza çıkmakta olan bu yeni kavramlardan birisidir. Peki, bu karşımıza çıkabilen “responsive” kavramı nedir?

“responsive web tasarımı”, kurumsal firmaların internet sitelerinde, kişisel bloglar, forum siteleri ve e-ticaret siteleri adına hayli kolaylıklar sağlayan bir web tasarım modelidir. İnternet artık bilgisayarlardan çok mobil cihazlardan erişim sağlamakta olan bir sanal dünya alemi haline gelmiş bulunmaktadır. Bu tasarım sayesinde web siteleri, mobil uyumlu olabilmektedir.

Mobil uyumlu olan bir web site, cep telefonu ya da tablet gibi mobil aygıtlardan kendine erişim sağlanması durumunda menüleri, yazıları, içerikleri ve kategorileri mobil uyumlu bir biçimde gösteren, duraksama, donma yapmadan, birbirlerine karışmayan, pratik ve hızlı bir site halini alır. Ziyaretçilerin gözlerinde bu web sitesinin profesyonel olan bir görünüm bırakabilmesinde öncelikli bir faktör olmaktadır.

Sizde profesyonel bir internet kullanıcısıysanız eğer, kendinizden yola çıkarak düşünürseniz mobil erişime fazlasıyla ağırlık vermiş olduğunuzu anlayabilirsiniz. İlaveten yapılmış olan araştırmalara göre bu son beş yıllık zaman diliminde, dünyanın genelinde yapılmış bütün internet erişimlerinde mobil erişimin %46 daha fazla artmış olduğu söyler. Genel toplamda 2012 yılındaki süreçte mobil erişim, bütün internet erişimlerinin %23’ünü kapsarken günümüz bu oran %67’ye çıkmıştır. Türkiye’deyse günlük en az 35 milyon internet kullanıcıları minimum bir kez mobil erişimle internet bağlantısı sağlamaktadır. Bütün veriler responsive web tasarımına ne sebep ile önem verilmesi gerektiği hususunda en önem arz eden ispatlardandır.

Son zamanlarda dünyanın devi arama motoru olan Google bile, internet kullan kullanıcıların responsive web tasarımlarına oldukça önem verilmiş olduğunu anlamış, bu yönde çalışmalar sürdürmeye başlamıştır. Örnek verirsek bu özelliğe sahip web sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralara çekmiştir. Bu tür sitelerle mobil Google Adwords anlaşmalar yapmıştır.

Siz de web sitenizin mobil kullanıcıları tarafından daha fazla tercih edilebilen bir web sitesi olabilmesini istiyorsanız eğer responsive web tasarımına sahip olmanız gerekir. Bunun için profesyonel desteği alabilirsiniz. Böylelikle web sitenizin başarılarına başka bir yenisini ekleyebilirsiniz.

Responsive hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.