Uluslararası SEO Nedir?

İnternet’in gelişmesiyle birlikte ticari olarak sınırlar da kalkmış durumda. Artık insanlar bilgi aradığında İnternet üzerinden dünyanın her yerine tek bir tıkla ulaşabiliyor. Web sitenizin İnternet’te görünür olmasının en etkili yolu ise SEO çalışmalarıdır. Çünkü insanlar bir ürün, hizmet ya da bilgiye ihtiyaç duyduklarında arama motorlarını kullanıyor. Web siteniz farklı dillerde arama motorlarında ne kadar üst sırada olursa o oranda görünür hale gelebilirsiniz.

Arama motorlarında dünyanın farklı yerlerindeki kitlenize ulaşabilmek için uluslararası SEO çalışmasına yönelmeniz gerekiyor. Bunun için de bölge ve dil üzerine çalışmalar yapmalısınız.

Uluslararası SEO Nedir?

Uluslararası SEO; faaliyet gösterdiğiniz ülkenin sınırlarını aşarak farklı ülkelerde, farklı dilleri konuşan insanların web sitenize arama motorları üzerinden ulaşabilmesi için yapılan çalışmaların tümüdür. Farklı ülkede yaşayan hedef kitlenize görünür olmanızı sağlayan çalışmalardır. Türkiye’ye yönelik yürütülen yerel SEO ve ulusal SEO çalışmalarının zorluğu ve maliyeti uluslararası çalışmalara göre daha düşüktür.

Uluslararası SEO çalışmalarından istediğiniz verimi almakta kararlıysanız tüm detayları dikkate almalısınız. Dünyadaki ve hedeflediğiniz dil ile bölgedeki arama motorlarına yönelik gelişmeleri takip eden tecrübeli ekipler, farklı bölgelerdeki hedef kitlelerinizin arama deneyimlerinde görünür olmanız için sizlere global SEO desteği sağlar.

Hangi Sektörlerde Uluslararası SEO Çalışması Yapılır?

Uluslararası SEO çalışması birçok sektör için gereklidir. Türkiye’de faaliyet gösteren ancak yurt dışına açılmış olan, başka ülkelere ürün ve hizmet götüren ya da yurt dışına açılmayı hedefleyen tüm işletmeler ulaşılabilir olmak adına uluslararası SEO çalışmalarına yönelmelidir. Sağlık, turizm, lojistik, pazarlama, endüstri, nakliye, e-ticaret, ve daha birçok alanda çalışan firmalar dış dünyaya açılmalarını sağlayacak ve hedefledikleri bölgede marka imajlarını oluşturacak optimizasyon desteğine yönelmelidir.

Uluslararası SEO çalışmalarını belirli sektörler ya da bir sektöre indirgemek çok yanlış bir davranış olacaktır. Yurt dışını hedefleyen ve başka ülkelere pazarlama çalışmaları yürütmek isteyen her firma için gerekli bir hizmettir.

Uluslararası SEO’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uluslararası SEO çalışmaları uzmanlık ve titizlik gerektiriyor. Sizler için uluslararası optimizasyon çalışmasında dikkat edilmesi gereken noktaları bir araya getirdik;

  • Tüm içerikleriniz hedef kitlenizin seviyesine uygun olmalıdır. Hedef kitleye uygun içerik oluşturmak için kullanıcı deneyimi ve davranışlarını profesyonel araçlarla ölçmeniz gerekiyor.
  • Çeviri çalışmalarında hedeflediğiniz dil ve coğrafi bölgedeki ürün, hizmet ve mevcut ağızlarla uyuma dikkat edilmelidir.
  • Faaliyet yürütmeyi düşündüğünüz bölge ve ülkelerde sektörünüzün mevsimsel değişikliklerini de göz önünde bulundurarak çalışma planı oluşturmalısınız.
  • Uluslararası pazarda rakiplerinizin satış stratejilerini iyi tanımalısınız. Profesyonel analiz yapmalı ve analiz sonuçlarını iyi değerlendirerek çalışmalarınıza entegre etmelisiniz.
  • Aranma hacmiyle potansiyel organik trafik değerleri arasında fark olması doğaldır. Bunun önüne geçmek için analizleriniz doğru olmalı. Bölgesel odaklı anahtar kelimelerle çalışmalarınızı desteklemeyi denemelisiniz.
  • Arama motorlarının kullanımı ülkeler arasında değişiklik gösterir. Hedeflediğiniz bölgede yerel olarak insanların yaygın kullandığı arama motorlarına yönelik optimizasyon çalışmaları planlamalısınız.
  • Görünür olmak istediğiniz bölgede değişen trendleri sürekli takip ederek çalışmalarınıza yansıtmalısınız.
  • Hedef kitlenizi çok iyi tanımalı ve tüm çalışmalarınızı hedef kitlenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik yapmalısınız.
  • Çalışma yürütmek istediğiniz ülkede insanların online davranışlarını analiz ettikten sonra SEO stratejilerinizi belirlemeli ve yeri geldiğince hızlıca güncellemelisiniz.

Hedeflediğiniz ülkede site dışı SEO otoriteleri değişebilir. Bu yüzden en etkili site dışı SEO stratejilerini öğrenerek buna göre projenizi şekillendirmelisiniz.

 

Eron Yazılım

İLGİLİ GÖNDERİLER

Hızlı Teklif Al

Teklif ve
Danışmanlık İçin
Bize Ulaşın!

Aklınıza gelebilecek her türlü soruyu yanıtlamaktan ve hangi hizmetlerimizin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Eron Software
Hızlı Teklif Alın!
C8932F07-351D-41B7-AE78-EFD3BCEF3F74

Bütçe ve Zaman Bilgisi

Size en iyi çözümü sunmak için Proje bütçenizi ve zaman diliminizi bize bildirin.