Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, GSM Operatörlerinin genel müdürleri ile yaptığı video konferans görüşmesi sonucunda yaptığı açıklamada pandemi sürecinde verilen desteklerin yanı sıra hiçbir ayrım güdülmeksizin internet kullanıcısı olan bütün operatör abonelerine 1 GB ücretsiz data desteği sağlanacağını açıkladı.

Operatörlere Teşekkür

Bakan Karaismailoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların öğrencilerine EBA üzerinde sağlanan ders içeriklerinde de önemli desteklemelerde bulundurduklarını söyledi. Tüm hanelere 8 GB’a kadar internet hizmetinin sadece EBA için ücretsiz kullanımında tanımlandığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Bu içeriğe erişecek öğrenci sayısında hiçbir sınırlandırma da yaptırmadık. Koronavirüs ile mücadele ederken devlete düşen görevler yanında, özel sektörümüzün de yerine getirmesi gereken sorumlulukları olduğu muhakkaktır. GSM operatörlerimiz de bu süreçte elini taşın altına koydu ve güzel işler başardı. Sağlık çalışanlarımıza, öğrencilerimize ve 65 yaş üstü vatandaşlarımıza destek sağlayan operatörlerimiz hiçbir aboneyi ayırmadan böyle bir desteğe de imza attı. Hatta konuşma süresi olarak da ekstra destekler gündemde. Tam detayları kendileri açıklayacak. Ben operatörlerimiz Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone’a vatandaşlarımız ve kullanıcılarımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

Sağlık Çalışanlarına 15 GB

Bakan Karaismailoğlu, 780 bin kişiyi aşkın bütün sağlık çalışanı personellerine 2 ay süreyle aylık 5 GB internet ve 500 dakika sesli görüşme hizmetini ücretsiz olarak hizmet sağlanacağını açıkladı ayrıca yaklaşık 45 bin kişilik Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Merkezleri personeline ise ek olarak 2 ay süresince 10 bin dakika sesli görüşme hizmetinin ücretsiz olarak verileceğini açıkladı. Bakan Karaismailoğlu, özellikle hastanelerde görevli çalışan sağlık personelinin evine gidemediğini ve sevdiklerini göremediğini bildiklerini belirterek, “Bu nedenle 12 bin 864 saha çalışma ekibine de sevdikleriyle en azından daha rahat konuşabilmeleri, görüntülü sohbet edebilmeleri için 3 ay süreyle 15 GB/Ay internet ve 15 bin Dakika/Ay sesli görüşme hizmeti ek olarak sunulmaya başlayacak. Onlar bizler için, insanımız içi sevdiklerinden ayrı kaldılar. Elimizden gelen her şeyi de sağlık çalışanlarımız sevdiklerine kavuşabilsin diye seferber etmeye hazırız.” açıklamalarını yaptı.