Tasarımlarda renklerin bıraktığı etkilerin üzerinden özel logo çalışmaları yapılabilmektedir. Tasarımcı gözü ile bakıldığında kullanılmış renklerin tasarımının temel taşlardan biri olduğu ve tasarımı tümüyle iyi ya da kötü gösterilebilir olduğu söylenilebilir.

Her renk kendi içinde içerdiği anlamlarıyla karşımızdaki kişinin karakterini, kurumsal kimliğini, kişiliğini ve hayata bakışını anlatabilmektedir. Renklerin duyguları yansıtabildiği, ruh halini biçimlendirebildiğini anlayabiliriz. Düşünelim ki mutsuz olduğumuz bir günümüzdeyiz ve yine de dışarıya çıkmamız gerekiyor. Bu durumda seçeceğimiz kıyafetler hangi renkler olabilirdi? Büyük olasılıkla koyu renkler olurdu. Bir tasarımı oluşturabilmek için karamsar bir ruh hali ile masaya oturduğumuzda benzer şekilde tasarımlarımızda tercih edeceğimiz renklerde karamsar ruh halimizi temsil eden renklerden yana olacaktır. Bir tasarımcı olarak bazı zamanlar tecrübe edebileceğimiz bu gibi durumlarda genelde çalışmalara ara vererek, bizlere keyif verebilecek ruh halimizi karamsarlıktan çıkarıp neşelendirebilecek şeyleri yapmaya çalışabiliriz. Devamlı olarak tasarımını yaptığımız kurumsal işlerde profesyonel bir bakış açısı ile çalışıp, renkleri olması gerektiği gibi kullanmaya dikkat göstermeliyiz.

Çoğunlukla tercihten yana olan renkler şunlardır; “kırmızı, siyah, mavi, yeşil, kahverengi, mor, pembe” şeklinde sıralanır. Bu renklerinbizlere çağrıştırmış olduğu ve karşıdaki kişiye yansıttığı anlamlara ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Kırmızı Rengi: Canlılığı ve dinamizmi temsil eden, bulunduğu ortamlara mutluluk saçan bir renktir, aynı zamanda iştahı da açan bir renk olduğu ve gıda sektöründe birçok firmanın logo tasarımlarında kırmızı rengini özellikle seçtikleri söylenilebilir.

Siyah Rengi: Genelde duygusallıkla beraber hüznü çağrıştırmaktadır. Ek olarak gücüde temsil eden renktir. Ülkemizde ve diğer çoğu ülkelerde her ne kadar hüznü, matemi simgeleyen bir renk olsa da, siyah bir Uzak Doğu ülkesi olan Japonya’da çoğu ülkenin aksine hüznü değil mutluluğun temsilini eder. Ayrıca asil duyguları da temsil ettiği için, En çok tercih edilebilen renk olabilir.

Mavi RengiSonsuz gökyüzünü ve uçsuz bucaksız denizleri temsil eder. Mavi, huzuru, sakinliği, sınırsızlığın duygusunu ve ferahlık duygusunu da temsil eder. Bir süre boyunca masmavi denizi veya gökyüzünü izlediğinizde depoladığınız o huzuru bir düşünün; mavinin etkisi budur. Tasarımda da mavi oldukça önemlidir.

Yeşil RengiDoğa ve baharın rengidir yeşil. İçerdiği canlılık nedeni ile enerji yayar, insanı ferahlatır ve güven duygusunu arttırır. Bu güven duygusunu aşılayabilmek için özellikle finans sektöründe sık bir şekilde kullanılmaktadır. Sağlık ve gıda sektöründe de doğa ve çevreyi çağrıştırdığından dolayı oldukça tercih edilen bir renk olduğu söylenebilir.

Kahverengi: Disiplin ve gerçek duyguları temsil eden renktir. Kahverenginin insan beyninde hızlandırıcı bir etkisinin olduğu yönünde bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.

Mor Rengi: Lüks yaşamı ve İhtişamı temsil etmektedir. Tasarımlarda çok sık kullanıldığını söyleyemem. Morun tonları aslında nevrotik duyguların temsilidir.

Pembe Rengi: İnsanların üzerlerinde mutlu bir his bırakır. Sevimli, neşeli ve şirin imajını yansıtmaktadır. Genelde çocukların tarafından sevilen ve çocuklarla ilgili sektörlerde kullanılmakta olan renktir, sevgi ve rahatlığı da temsil eder.

Logo tasarımlarında renklerin dili gördüğünüz üzere oldukça önem arz eder. Sadece logodaki tipografi ya da amblem detaylarına önem verilmemeli. Sektörü ve kurumu temsil edebilecek doğru renkler ile logo desteklenmelidir. Sırf logonun ve kullanılan rengin yansıtmış olduğu negatiflik nedeniyle bile müşteri kaybı yaşanılabilmektedir. Kırmızı etiketli yapılmış bir su şişesi düşünün. Size ne denli sağlıklı ya da soğuk hissini uyandırır?

Logo tasarımı hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.