SEO NEDİR?

Basitçe, açılımı Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO web sitenizi optimize etme işlemidir. Bu optimizasyon arama motorlarının arama sonuçlarında üst konumlarda görüntülemeye değecek olduğunu göstermesine izin verir.

SEO bir kerelik bir şey değildir. SEO, sonu olmayan devamlı bir süreçtir. Yani, sitenizi devamlı olarak optimize etmelisiniz. Bunu yapmak için arama motorunun belirli kriterlerle nasıl sıralandığını anlamalısınız.

 

SEO’NUN ÖNEMİ:

SEO nedir ve önemi nedir bilmeniz gerekmekte. Web sitenize ziyaretçiler çekmekten daha önemli hiçbir şey yoktur. Sıfır ziyaretçi olan iyi bir web sitesinin değeri sıfırdır.

Şanslısınız ki trafiğinizi yönetmek için yapabileceğiniz bir şey var.

Hadi SEO nedir öğrenmek için trafiği üç farklı açıdan inceleyelim:

Kaliteli Trafik:

İşletmeniz içiz ziyaretçilerinizi alıcılara dönüşmesi ne kadar fazla olursa trafik kaliteniz de o kadar iyidir.

Dönüşüm oranını web site trafiğinin kalitesini belirlemek için kullanabilirsiniz. Bu, işletmenizin türüne ve hedeflerinize bağlı olsa da,  %5’lik dönüşüm oranı iyi bir orandır.

İyi trafik ayrıca web sitenizin ziyaretçilerinin sunduğunuz ürünleri aramalarıdır. Eğer Blackberry akıllı telefonları satıyorsanız meyve satın almak isteyenlerden trafik gelmemelidir.

Trafik Miktarı:

Trafik kalitesinin önemli olduğu doğrudur. Ancak trafik miktarınız da en az onun kadar önemlidir.

Trafiğinizi ziyaretçi sayılarından ölçebilirsiniz. Ancak izlemeniz gereken daha fazla şey vardır: ziyaretçiler, sayfa görüntülemeleri ve ziyaret süresi.

Bun elementleri elle hesaplamanıza gerek yoktur. Google Analytics veya StatCounter gibi web site trafiğinizi artırmanıza yardımcı olacak araçlar mevcuttur.

Organik Trafik (Parasız):

Organik trafik web sahiplerinin favorisidir. Hem ücretsizdir, hem de daha fazla ziyaretçi ve dönüşüm getirebilir.

Diyelim ki internet kullanıcıları arama çubuğuna bir anahtar kelime girdiler ve arama sonuçlarında verilen bir bağlantıya tıkladılar. Bu şekilde elde ettiğiniz ziyaretler organik trafiktir.

Kulağa çok kolay gelse de organik trafik elde etmek için rekabet oldukça fazladır. Bu yüzden, istediğiniz sonuçları alabilmeniz için iyi SEO yapmalısınız.