Yazıda dijital bir şekilde imza atabilmeyi sağlayan, değerlendirdiği belgeyi güvenilir yapan ve yüksek bilgi güvenliği sağlayan, mobil imzadan bahsettik. Mobil imzaya dair ayrıntılara aşağıdaki yazıdan ulaşabilirsiniz.

 

Islak imza ile aynı hukuki sonuca varmamızı sağlayan elektronik imzadan sonra, toplumdaki akıllı telefonların kullanımı gözle görülür artışı ile mobil imza da hayatlarımızda önemli bir yere sahip oldu. Bankacılıktan, sigorta firmaları ve daha niceleri işlerimizde kullandığımız mobil aygıtlarımızda artık SIM kartlarımızı kullanarak elektronik imza atılabilir bir hale geldi.

Mobil imza nedir?

Mobil imza, dijital bir ortamda parmak izinizi okutarak imza atmanızı sağlayan, evraklarınızı her yerden imzalayabileceğiniz uygulamadır. Mobil imza, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve kanunla ilgili yasal mevzuata yaraşır biçimde mobil telefon ve GSM SIM kartı kullanarak güvenli bir şekilde elektronik imza atmanızı sağlar ve telekomünikasyon şirketlerinden sahip olunabilir.

Mobil imzanın elektronik imzadan farkı nedir?

Mobil elektronik imza ile elektronik imzanın arasındaki fark nedir? Mobil elektronik imza, mobil cihazınızın aracılığı ile oluşturup kullandığınız elektronik imzanızdır. Dolayısıyla mobil imzanızın, elektronik imzanızdan tek farkı, elektronik imza oluşturabilmek için mobil bir cihazın içindeki SIM karttan faydalanmasıdır.

Mobil imzanın hukuksal geçerliliği var mıdır?

Mobil imza, elektronik ortamlarda yapılan işlemlere hukuksal geçerlilik verir mi? Bu soruyu sorduysanız eğer cevabı “evet” Elektronik imzayla ilgili mevzuatlar mobil elektronik imzayı da kapsamaktadır. Bu nedenle mobil elektronik imzanız, elektronik imzanızın sağladığı hukuksal geçerliliğin aynısını sağlar. Elektronik ortamlarda güvenli bir biçimde imzalama işleminizin gerçekleşmesine yardım eder. Mobil imzayla e-imzanın eşdeğerliliğini, 26918 sayılı, 28 Haziran 2008 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Elektronik İmzayla İlgili Süreçlerde Ve Teknik Kriterlerde İlişkili Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” kanıtlardır.

E-Devlet’te mobil imza kullanmak ücretli midir?

Hayır e -Devlet, mobil imzanızı kullanmak için sizden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Fakat GSM operatörleri, mobil imza kullanımında ücretlendirme yapar. Bu ücretlendirmelerle alakalı ayrıntılı bilgi almak için ilgili GSM kurumunun web sitesini inceleyebilirsiniz.

Mobil imza nasıl alınır?

Mobil elektronik imzanızı, GSM şirketlerinden gerçekleştirebilirsiniz. Mobil imza aboneliğinizi üç etapta edinebilirsiniz. Önce ön başvuruda bulunulmalı, ardından asıl başvurunuzu gerçekleştirmeli, arkasından da aktivasyonunuzu yapmalısınız. Bu hizmeti Vodafone’ a, Turkcell veya Türk Telekomdan başvurarak alabilirsiniz.

Mobil imza nerelerde kullanılır?

Mobil imzanızı e-Devlet ve e-Belediye, e-ticaret, internet bankacılığı, sosyal güvenlik uygulamalarında finansla alakalı bireysel ve kurumsal işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

Mobil imza e-Devlet’te nasıl kullanılır?

e-Devlet Kapısı’nda mobil imzanızı kullanmak için giriş menüsünden mobil imzayı seçmeli ve TC kimlik nonuzu, mobil imza aboneliğinizin bulunduğu cep telefon numaranız ve GSM operatörünüzü girmeli, Ardından “Gönder” butonuna basarak ekranınızda sözleşme ve imza metninin özetini açmış olacaksınız. Bu metin aynı zamanda cep telefonunuzun bildirim paneline de düşecek. Ekranınızda ki imza metni ve cep telefonunuza gelmiş olan metin aynıysa ekranınızda sözleşmeyi okuyup cep telefonunuzla imzalayabilirsiniz. Daha sonra, telefonunuza gelen imza metni özetini imzalayıp “İşleme devam” seçeneğini seçmelisiniz. Böylelikle giriş yapmış bulunacaksınız. Mobil imzanızla giriş yapmaktan vazgeçerseniz eğer “İptal” butonuna tıklayarak çıkış yapabilirsiniz.

Mobil imza ne işe yarar?

  • Veriye eklenmiş olan imzanın sahibini tespit ederek, kimliğini doğrulamış olur.
  • İmzalanmış olan veride bilginin bütünlüğünü kanıtlar.
  • Kullanıldığı belgede güvenilirlik ve inkar edilemezlik kazandırmış olur. Mobil imza ile imzalanmış belge aksi kanıtlanana kadar kesin delil değerindedir.
  • İnternet ortamında başkasının adına işlem yapmaya çalışan kullanıcıları tespit ederek engeller.
  • Bürokrasinin ve kağıt yığınlarının önüne geçerek vakitten ve nakitten kazandırır.

İşletmeniz için en uygun Eron Yazılım programını seçmek için tıklayın.