Yaygın olan anlamıyla logo; oluşturmuş olduğunuz markanızın ya da ürettiğiniz ürünlerinizin kimliğini gösteren simgedir, karşınızdaki kişiye iletmek istediğiniz mesajı kısa ve doğru bir şekilde aktaran, kurumsal kimliğin mutlaka olması gerekenidir. Markalaşma sürecinin her adımında, şirketinizin ya da markanızın temsilci niteliğini sırtlanmaktadır. İsterseniz logonuzun tasarımına başlamadan hemen önce “saha araştırması”  yapabilirsiniz. Rakiplerinizi iyi bir şekilde analiz eder. Aynı zamanda anlatmak istediğiniz ana fikrin üzerine yoğunlaşıp doğru yolu çizebilirsiniz.

Tekstilden spor kulüplerine kadar büyük küçük tüm kuruluşların mutlaka bir logosu bulunur. Müşteriler genelde logoyu kurumsal bir marka zannettiğinden dolayı, bildikleri ve aşina olduğu logonun bulundurduğu ürünleri almaya yönelmektedir. Bu nedenle logo sadece bir simge olarak kalmamakla beraber aynı zamanda markalaşmanın da önemli bir yüzü haline gelmiş bulunmaktadır.

Akılda kalıcı ve dikkat çeken bir logo için gerekli olanlardan biri sadelikle beraber doğru renklerin seçilip ardından kullanılmasıdır. Özgün bir şekilde temsil edilecek kurumun özelliklerini yansıtmakta olan, renkleri ile sektöre ya da ürünlerinize uyumluluğu olan bir logo tüketicilerde güven duygusunu arttırır. Her rengin kendine has özellikleri bulunduğundan dolayı, logonun tasarımında kullanılacak olan renklerin rastgele seçmektense farkında olarak tercih edilmesi gerekir. Logonun tasarımında tüm detayların kendi içerisinde ayrı bir önemi vurguladığından ve bununla birlikte logoyu öne çıkaran esas şeylerin tasarımının ne kadar özgün ve renkleri olduğundan dolayı gelişigüzel bir şekilde ya da en çok sevilen renkler adı altında tercih etmemiz pek profesyonelce kaçmaz. Kendisine öneride bulunulmasını isteyen şahıslar için kurumsal firmayı temsil etmekte olan desen, sembol, motif gibi şekillere ve anlamına göre seçilmiş renklerin kullanılmasının daha iyi olabilir.

Bugünlerde markalaşmayla beraber logo olmazsa olmazlarımızdan biri olduğundan akılda kalıcı ve yaratıcı olan logo tasarımları herkesin tarafından kabul edilmekte olan ve gerekli hassasiyetin gösterildiği bir konudur. Nice şirketlerin, kuruluşları ve hatta ülkenin yönetimi ile önemi büyük işlerin yüzü olacak olan logolar adına birçok yarışma düzenleyerek en ideal logoyu bulabilmeyi amaçlamaktadır. Bunlar logo tasarımlarının ne kadar önem arz etmekte olduğunu ortaya koyan detaylardır.

Markalaşma yolunda adım atabilmemiz için önce konunun hassasiyetinden anlayan, araştırmacı ve işinde başarılı olan bir logo tasarımcısı ile çalışmalısınız.

Markanızın kimliği ve logo tasarımı hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.