Sizi alışveriş için artık uzun yollar katetmek zorunda olmaktan kurtaran mail orderı bu yazıda tüm ayrıntılarıyla açıkladık.

Mail order, fiziksel bir şekilde kredi kartı kullanmadan, kart bilgilerinin pos cihazı üzerinde okutulması yoluyla gerçekleştirilen satış işlemleridir. Mail order yöntemi ile gerçekleştirilmiş satış işlemlerinde, satıcı ve alıcı aynı yerde olmak zorunda değildir. Mail order sisteminde, uzak olan bir bölgede alıcı kredi kartı bilgilerini bir forma aktararak işlem yapar. Bu sistemin yardımıyla alım satım işlemleri için uzak mesafeler engel olmaktan çıkmış olur.

Mail order ile nasıl ödeme alınır?

Mail order ile yapılmış ödemeler, kredi kartı ödemelerine benzer bir şekilde bankalardan alınabilmektedir. Ödemenin yapılmasının ardından, ödenen ücret, bankanızın prosedürlerine göre 1 ila 3 gün içerisinde hesabınıza geçmektedir. Pos cihazının bağlı olduğu banka hesabına geçecek para, işlemin ardından çekilebilmektedir. Lakin parayı anında çekmek isterseniz eğer bankanın belirlemiş olduğu prosedürler gereği çeşitli kesintileri kabul etmeniz gerekmektedir.

Mail order güvenli midir?

Mail order için tamamen güvenli olduğunu söylemek hayli güçtür. Zira mail order işlemini gerçekleştirmek için alıcı, kart bilgilerini tümünü karşı tarafa yazılı veya sözlü bir şekilde aktarmalıdır. Alışveriş yapılan yer gözüktüğü gibi güvenli bir platform değilse, verilmiş olan bu kart bilgileri, ödeme işlemlerinin ardından kart sahibinin rızası olmadan kullanılabilir. Alıcının rızası dışında kart bilgilerinin kullanılması halindeyse alıcı, hukuki süreç başlatabilir. Lakin her ihtimale karşı, mail order ile olsun ya da olmasın, alım satım işlemleri yaptığınız firmaları dikkatli bir şekilde araştırmalı ve gerekli önlemleri önceden almalısınız.

Mail order sisteminde alıcı ve satıcı için ne tür riskler vardır?

Mail order ile bir alışveriş süreci, alıcı için olduğu gibi aynı zamanda satıcı için de birçok risk faktörü bulundurmaktadır. Alıcı için en büyük risk kendi rızası dışında kart bilgilerinin kullanılması olabileceğinden yukarıdaki yazıda bahsetmiştik. Mail order işlemi için alıcıdan herhangi bir şifre ya da doğrulama istenmediğinden alıcı açısından büyük zararlara ve dolandırıcılıklara yol açabilmektedir. Dolandırıcıların faaliyetlerinin tespit edilmesi durumundaysa, satıcı suçlanacağı için mail order işlemi, iki taraf için de omuzlara sorumluluklar yüklemektedir. Üstelik, mail order işlemi sırasında alıcı tarafından verilmiş olan kart bilgileri, satıcının da bilgisi dışında dolaylı yollardan üçüncü bir şahısın eline geçme riski bulundurur. Bu durumda satıcı zan altında kalmaktadır. Zira satıcı, dolandırıcılık suçuna karışmamış olsa bile alıcının kart bilgilerinin kendi rızası olmadan yasadışı şekilde kullanıldığı gerekçesiyle suçlanabilmektedir. Bu suçlamalar ve yasa dışı faaliyetlerin önüne geçilmesi adına mail order ile yapılan işlemlerde, satıcı tarafından hazırlanan bir form alıcı tarafından doldurulup ardından imzalanarak satıcıya geri gönderilmelidir. Mail order işlemi ile alışveriş yaparken hem satıcının hem de alıcının gerekli önlemlerini alması oldukça önem arz etmektedir.

Mail orderın avantajları nelerdir?

Mail orderın kullanıcılara sağlamış olduğu avantajlardan biriyse, kredi kartına ihtiyaç duymadan alım satım işlemlerinin gerçekleştirilebilmesinde olanaklar sağlamasıdır. Kredi kartı yanında bulunmayan kişilerde, mail order sayesinde kolaylıkla alışverişlerine devam edebilmektedirler. Ancak mail order sisteminin bizlere sağlamış olduğu en büyük avantaj, alıcının uzakta olduğu durumlarda dahil kullanılabiliyor olmasıdır. Çünkü mail order yöntemi ile alıcı ve satıcı arasında mesafe ne kadar olursa olsun, ödeme işlemleri aksamamaktadır. Bu şekilde birçok kişi yakınındaki fırsatlar ile sınırlı kalmak yerine, ülkesinde veya tüm dünyada bulunan hizmet ve ürün fırsatlarından yararlanabilir, satıcılar da müşteriler de portföyünü genişletebilir. Seyahat, turizm, sigorta ve hediyelik eşyalar gibi alım satım işlemlerinin uzaktan yürütülmesi gerekmekte ürün ve hizmetlerde mail order büyük avantajlar sağlamaktadır.