İnsan için şahsi imzası ne kadar önem arz ediyorsa, kurum için de kurumsal kimlik bir o kadar önemlidir. Kurumsal kimlik, içinde işitsel ve görsel iletişimin unsurları başta olmak üzere bir hayli farklı unsuru içerisinde bulunduran genel ve geniş bir imaj çalışmasını tanımlayabilmek adına kullanılmakta olan terimdir. Kurumsal kimlik renklerden stand tasarımlarına, firmanın logodan sloganına, antetli kağıtlardan çalışanlarının kullanacak olduğu kartvizitlere kadar tümünü kapsamakta olan ve şirketin imzası durumuna gelmiş imaj çalışmasını kapsamaktadır.

Kurumsal bir kimliğin, şirket amaçlarına, hitap etmekte olduğu kitleye, tarihine, ideallerine, sunmuş olduğu ürünler ve verdiği hizmetler, sektöründeki konumunun ve hedeflerini özetleyecek olursak eğer şirket hakkında akla gelebilecek her türlü şeyi olabildiğince en etkili, en kısa olan yoldan hedef kitleye anlatabilmeyi amaçlar.

Başka bir tabirle, şirketin kuruluş felsefesi sahip olmuş olduğu kurumsal kimlikten anlaşıldığı üzere insanlar şirketin duruşunu ve davranışlarını kurumsal kimliğinden yola çıkarak sezebiliyorsa, bu kurumsal kimlik çalışmaları başarılı sonuçlar almış olduğu anlamına gelir.

Başarılı olan bir kurumsal kimlik çalışmasının, şirketin başarılarındaki en büyük pay sahiplerinden biri olmaktadır. Şirketin sektörel konumu, karakteri ve imajını gösterir. Şirketin hitap etmiş olduğu hedef kitlenin üzerinde güven duygusunun oluşmasına sebep olur. Akılda kalıcılık sağlar. Ürün ve hizmetinin kalitesi hakkındaki şüpheleri giderirken güven duygusunu aşılar.

Kurumsal kimliğin en önemli yanlarından biride şirketin sahip olmuş olduğu özellikleri hedef kitleye en etkili yollarla aktarabilmesidir. Örnek verecek olursak; yenilikçi ve aynı zamanda dinamik bir şirket kurumsal kimliğinde kullanılacak olan dinamik renkleri, sloganları ve diğer unsurlarıyla bunları hedef kitlesine kolayca aktarabilmektedir. Ayrıca bir şirket kurumsal kimliğindeki başarısına oran ile sektöründe başarıya ulaşabilir ve ardından rakiplerinden ayrılarak akıllarda kalan bir marka haline gelebilir.

Son günlerde daha da önem kazanan kurumsal kimlik çalışmalarının, profesyonel grafik tasarım uzmanları tarafından yapılır. Bütün şirketler, kurumsal kimlikleri adına bir grafik tasarım uzmanından profesyonelce bir yardım alır.

“Siz de sektördeki rakiplerinizden sakınmak, ürün ve hizmetlerini daha fazla kişiye ulaştırabilmek ve sektörünüzde bir marka haline gelebilmek istiyorsanız eğer, kurumsal kimlik çalışmalarınızı tamamlayabilmeli böylece yolunuza güvenli bir şekilde devam edebilirsiniz.”

Grafik tasarımı hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.