Instagram Reklamları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Sosyal medya mecraları en çok kullanılan online pazarlama fırsatlarını sunuyor. Bu mecraların en çok tercih edileni ise Instagram. Peki Instagram’da reklam vermek için ne yapmak gerekiyor? Tüm adımlarıyla bu yazıda anlattık.

Sosyal medya, birçok işletme için reklam adına göze en iyi gözüken seçeneklerden biri haline geldi. Bu mecralardan en çok tercih edileni ise Instagram. Instagram, reklamlarının kişiselleştirilebilmesi, görsel odaklı içeriklerle hızlı etkileşimlere ulaşılmasını sağlaması ve yüksek deneyim kabiliyetleri sunuyor. Reklam için olması gereken birçok faktörü DNA’sında barındıran bu platformda reklam vermek birçok işletme için zorunluluk haline geldi.

 Instagram Reklamları Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Instagram reklamları, şirketlerin Instagram’da resim ve görsel içerik yoluyla kendilerini tanıtmalarının en mantıklı olan yollarından biri. Instagram reklamlarının çeşitli türü var ve hepsi aynı şekilde çalışmıyor. Bu yüzden bir reklam kampanyası başlatmadan önce temel kavramları bilmek gerek önemli. Instagram reklamları, sizin belirlediğiniz hedef kitlenin yani istediğiniz profildeki kullanıcıların akışlarında görüntülenir. Bu gönderiler “Sponsorlu” olarak etiketlenir. İsteklerinize göre şekillenen farklı reklam türlerine aşina olmanızı öneririz. Böylece işletmenizin hedeflerine bağlı olarak hangi reklam türünün sizin için daha yararlı olacağına karar verebilirsiniz. Devam etmek için öncelikle neyi hedeflediğinize bakalım.

İhtiyacınız Olan Trafik mi?

Mobil uygulamanıza ya da web sayfanıza kullanıcı ve potansiyel müşterileri çekmek ve daha fazla tıklama almak için hedefli reklam kampanyalarını deneyebilirsiniz. Bu kampanyayla elde edeceğiniz sonuç bağlantı tıklamaları olacaktır.

Daha Fazla Etkileşim Almak mı İstiyosunuz?

Gönderilerinize daha fazla etkileşimler görmeyi, gönderilerinizdeki beğenileri ve yorumları artırmayı, projenizle ilgili daha fazla teklif almayı, etkinliklerinize daha fazla yanıt bulmayı hedefliyor olabilirsiniz. Instagram’ın bu hedeflere uygun reklam seçeneği ile reklam kampanyanızda aldığınız yorum beğenme ve sayfa ziyareti gibi sayısal değerlere ulaşabilirsiniz.

Yeni Müşteri Profillerine Ulaşmak mı İstiyosunuz?

Cevabınız evet ise potansiyel müşteri bulma kampanyaları ile ilgilenebilirsiniz. Ürünleriniz veya hizmetlerinizi pazarlayabilmek için potansiyel müşterilerinizin bilgilerine ihtiyacınız var. Müşterilerin ilgilendiği hizmet ve ürünleri sunan işletmelere bilgilerini girmelerine lead denir. Bu reklam kampanyası seçeneğiyle ulaşacağınız sonuç dağınık paylaşımlar yerine direkt olarak ilgili kitleye ulaşmanızı sağlar. Bu seçenekle müşterilerden istediğiniz bilgileri alabilmek için bir form oluşturmanız gerekiyor.

Mesaj Kutunuza Daha Fazla Bildirim mi Görmek İstiyosunuz?

Müşterilerinizin kafasında birçok soru işareti olabilir. Bu soruları yanıtlamak ve müşterilerinizle birebir iletişiminizi güçlendirmek için mesaj odaklı reklam kampanyalarını seçebilirsiniz. Böylece müşterilerinizle WhatsApp veya Instagram Direct gibi kolay ve yaygın mesajlaşma platformlarında soru-cevap ve çeşitli tanıtım seansları gerçekleştirebilirsiniz. Bu seçenek için özellikle müşterilerinizi e-mail yerine çevrimiçi mesajlaşma uygulamalarına yönlendirmenizi tavsiye ederiz.

Kataloglarınızı Pazarlamaya Yönelik Reklamlara mı İhtiyacınız Var?

Özellikle uçuşlar, otel ilanları, otobüs seyahatleri ve ürünleriniz için farklı kataloglar oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu kategorileri Instagram’ da gelecekteki müşterilerinizle buluşturabilmek için katalog kampanyaları seçeneği ile ilerleyebilirsiniz. Hedeflerinizi ve ona yönelik seçimlerinizi belirlediğinize göre Instagram’ın sizin için sunduğu reklam modellerini inceleyelim.

Instagram’ın Reklam Modelleri….

  • Fotoğraflı reklamlar: Adından da anlaşılacağı gibi bu reklamlar, bir fotoğraf öğesi içeren reklamlardır. Instagram’ın görsel yönü çok önemlidir ve fotoğraflar için oldukça uyumlu çalışan platform ara yüzü sayesinde herhangi bir görüntü kullanıcılar açısından çok daha etkileyici bir formata dönüştürülebilir.
  • Videolu reklamlar: Tam bir kullanıcı deneyimi sunmak istiyosanız video tabanlı ınstagram reklamları harika bir seçenektir. Bu modelde adından da anlaşılacağı gibi bir fotoğraf yerine hedef kullanıcılara iyi hazırlanmış bir video gösterilir.
  • Sıralı reklamlar: İhtiyacınız olan şey hedef kitlenize bir dizi fotoğraf veya video izletmekse bu instagram reklamı en iyi seçenek
  • Hikâye reklamları: Hikâye paylaşma seçeneği kullanıma çıktığı günden beri kullanıcılar tarafından büyük bir ilgi gördü. Çoğu kullanıcı, gönderilerine bakmadan direkt olarak hikâyelerde geziniyor. Hikâye reklam modelinin avantajlarından biri, kullanıcılara ulaştırılacak hikâyelerinde video ya da fotoğraf kullanabilmek. Fotoğrafla paylaşım yapılacaksa 9:16 boyutunda ve dikey formatta, etkileyici bir video içinse aynı boyutta 15 saniyeyi geçmeyecek içerikler hazırlanmalı ve paylaşılmalı.

 

Instagram’ da Reklam Vermek İçin Hangi Adımları Takip Etmelisiniz? Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Instagram için belirli bir reklam yöneticisi bulunmuyor. Instagram reklamları, Facebook reklamları kullanıcı arayüzü üzerinden yönetiliyor. Reklam serüveninizi belirleyip yönteminize karar verdikten sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirleyin…

Hedef kitlenize ulaşmak için Facebook’un demografik bilgi birikimini kullanacağınız, birçok katmandan oluşan kullanıcı gruplarını belirleyebilirsiniz.

Örneğin İstanbul’da yaşayan ve Deniz ürünlerini yemeyi seven 20-50 yaş arasındaki insanlara ulaşmayı hedefliyorsunuz, bunu birkaç kriteri seçerek yapabilirsiniz.

Instagram Reklamların Nerede Görüneceğini Seçin…

Artık ideal demografinizi hedeflediğinize göre başlayalım. Son aşama olarak reklam yerleştirmelerinizi seçmeniz gerekiyor. Eğer yalnızca Instagram’da görünmesini isterseniz bu seçeneği seçebilir ve bu reklamın kullanıcıların hikâyelerinde mi yoksa akışlarında mı görüneceğini belirleyebilirsiniz.

Bütcenizi ve Reklam Planlamanızı oluşturun…

Instagram reklamlarının işe yarayan özelliklerinden biri de bütçenizin ve zamanlamanızın düzgün bir şekilde ayarlandığını düşünmüyorsanız kampanyanızı istediğiniz zaman duraklatma veya durdurma kontrolüne sahip olmanız. Manuel ayarlamalar yaparak günlük veya uzun dönemli planlamalar hazırlayabilirsiniz. Oldukça kişiselleştirebilir seçenekler sunan Instagram reklamları sayesinde hedef kitlenizin platformda en aktif olduğunuzu bildiğiniz günün belirli saatlerini ve haftanın belirli günlerini ayarladığınız bir reklam programı da çıkarabilirsiniz.

Peki Instagram Reklamlarının Ücreti Nedir?

Instagram reklamınızın ücretini tamamen siz belirleyebilceksiniz. 70 TL’lik bir bütçeyle de 7000 TL’lik bütçeyle de reklam verebilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz yaş grubu, demografik sınıf, ilgi alanı fiyatlarınızı etkileyen faktörlerden. Reklamınız için seçebileceğiniz bin gösterim başına maliyet ve tık başına maliyet seçenekleri vardır. Instagram, aynı ilgi alanına ve demografik gruba reklam veren birden fazla işletme olduğu durumlarda kullanıcılara hangi reklamın gösterileceğini bir seçim politikasıyla belirler. Bu seçim politikasında reklam içeriğinizin kalitesi, reklamınızla hedef kitlenin alaka derecesi ve sizin teklifiniz oldukça önemlidir.

Artık reklamınızı hedef kitleye sunabilirsiniz.

Eron Yazılım

İLGİLİ GÖNDERİLER

Hızlı Teklif Al

Teklif ve
Danışmanlık İçin
Bize Ulaşın!

Aklınıza gelebilecek her türlü soruyu yanıtlamaktan ve hangi hizmetlerimizin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Eron Software
Hızlı Teklif Alın!
C8932F07-351D-41B7-AE78-EFD3BCEF3F74

Bütçe ve Zaman Bilgisi

Size en iyi çözümü sunmak için Proje bütçenizi ve zaman diliminizi bize bildirin.