E -Ticaret yaparken hangi yasal sorumluluklarınızın olacağını biliyor musunuz? e -Ticaret yapmak için bir vergi levhanız olmalı mı? Peki hangi vergileri ödemelisiniz? Sorularınızın yanıtlarını aşağıdaki makaleden bulabilirsiniz.

Eğer bir online mağazanız varsa ya da e-ticarete girmeyi aklınızdan geçiriyorsanız internetten yapacağınız satışların vergi sürecine hakim olmalısınız. Bu süreçte bir vergi levhası ihtiyacınız olacak mı? hangi vergilerden sorumlu olacaksınız? e-Ticaret işine girmeden önce vergi sürecine dair tüm konuları araştırıp öğrenmelisiniz. Böylece kuracağın şirketin türünü daha doğru belirleyebilir ve karşınıza ekstra maliyetlerin çıkmasına engel olabilirsiniz.

  İnternetten Satış Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerkeli Mi?

İşte bunlarda internetten satış yapmak isteyenlerin ilk sorduğu sorular: Kendi mağazanızı kurup buradan ürün satışı yapmak, sanal POS kurulumu gerçekleştirerek ödeme almak için şirket kurmak gerekiyor mu? Bu sorunun cevabı evet gerekiyor. Çünkü internetten satış yaptığınızda vergi mükellefi  olacaksınız. Bu işi yapabilmek için kendi şirketinizi kurmalısınız. şahıs şirketi ya da limited şirket kurarak e-ticaret sitenizi oluşturabilir, internetten satış yapmaya hazır olarak başlayabilirsiniz, Ancak eğer ikinci el ürün satacaksanız vergilendirilmeyeceksiniz. Sanal pazar platformları üzerinden ikinci el veya kendinize ait ürünleri kolayca satabilirsiniz. Fakat kendi markanızı yaratıp belli ürünlerin satışını yapmak isterseniz yine bir şirket kurmanız gerekeceğini hatırlatalım.

E – Ticaret Vergi Levhası Nedir?

E -Ticaret Vergi Levhası, sınırlarını Maliye Bakanlığı’nın çizdiği, ticari kazanç tutarlarını ve bunlara karşılık gelen vergi miktarını gösteren belgedir. Bir vergi levhanız varsa böylece gelirinize göre vergilendirileceksiniz demektir.

E – Ticaret İçin Vergi Levhası Nasıl Alınır?

İnternetten yapacağınız satışlar için e-ticaret şirketinize vergi levhası da almalısınız. Bu durum bir de şirket kurulmasını gerektirdiği için bu süreçte bir mali müşavir ile ortak çalışmanız gerekebilir. Şirketinizi kurduktan sonra vergi levhası için de otomatik başvuruda bulunmuş olacaksınız. Başvurularınızı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) web sitesi üzerinden, İnternet Vergi Dairesi’nden (İVD) ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan da yapabilirsiniz.

GİB İVD’den Nasıl Vergi Levhası Alınır?

İVD’den hızlıca vergi levhası başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için şu yolları takip etmelisiniz:

  • GİB web sitesinden İnternet Vergi Dairesi’ne giriş yapın.
  • Sorgulama butonundan vergi levhası bilgilerini seçin.
  • İlgili alanları doldurup başvurunuzu tamamlayın.

Vergi levhanız, siz başvuruda bulunduktan sonra 1 ay içerisinde onaylanacaktır. İstediğiniz zaman Vergi Dairesi’nden başvuru sürecinizi sorgulayabilirsiniz.

e-Ticaret Yaparken Sorumlu Olunan Vergiler.

Şimdi hangi vergilerden yükümlüsünüz onlardan bahsedelim… İnternette satış yapıyorsanız vergilendirme sürecinde siz şirketinizi kurduktan sonra yükümlü olduğunuz bazı vergiler var. Bunların bir kısmı aylık, bir kısmı 3 aylık, bir kısmı ise yıllık olarak ödeniyor. Hem kendiniz ilgilenebileceğiniz hem de bir mali müşavir ile birlikte çalışarak takip edebileceğiz ve düzenli olarak sorgulamanızı önerdiğimiz bu vergiler şöyledir:

  • Damga vergisi
  • Muhtasar Beyanname
  • Katma değer vergisi (KDV)
  • Geçici vergi beyannamesi
  • Basit usulde yıllık gelir vergisi
  • Yıllık gelir vergisi
  • Kurumlar vergisi