E-ticaret kargo entegrasyonu nedir?

E-Ticaretin toplumda yaygınlaşması ile sipariş ve teslimatların işlemce verimliliği de önem kazandı.

E-ticaret yapan firmaların sattıkları ürünlerin güvenli bir şekilde teslim edilebilmesi için lojistik entegrasyonlar gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 

E-Ticaret online alışveriş olanağı sunarken, web sitelerinin bir günde onlarca sipariş alması artık çoğumuz için şaşırtıcı olmayan bir durum haline geldi. Siparişlerin hayli artması ile lojistik süreçlerin akıcı ve verimlilik ilkeleri de önemli bir hal aldı.  Ürünlerin hazırlanıp taşıma şirketlerine iletilmesi ve alıcıların bu konuda bilgilendirilmesi gibi süreçleri  içerisinde bulunduran lojistik operasyonlar, hem uzun zaman alıyor hem de manuel olarak ilerlediğinde maddi kayıplara yol açabiliyor. Bu aşamada devreye bir uçtan bir uca lojistik desteği mümkün kılan bir birleşmeye ihtiyaç duyuluyor.

Pekala bu süreç içerisinde hangi aşamaları barındırmalıdır? Lojistik entegrasyona dair kafanızda beliren soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

 

Kargo entegrasyonu nedir?

E-Ticaret yapan mağazalar, aldıkları siparişler için ayrı kargo barkodu ve kargo fişi oluşturur. Her gün sürüyle sipariş alan e-ticaret mağazaları için bu durumun oldukça zaman kaybı oluşturur. Ziyadesiyle zaman ve iş yükü gerektiren lojistik işlem, kargo entegrasyonu ile bazı sistematik adımlarda çözülüp sonuca varılabilir.

Kargo entegrasyonu ile süregelen siparişlere otomatik olarak bir kargo fişi ve kargo barkodu hazırlanır. Böylelikle satılan ürün veya ürünler dakikalar içerisinde gönderime çıkarılır. Aynı zamanda insan eliyle hazırlanmış olan dokümanlarda oluşan olası maddi hatalar oldukça azalır.  Lojistik entegrasyon yardımıyla kargonun süreci, ürünün kargo şirketine otomatik olarak haberdar edilmesi ile başlayıp müşterinin ürünü teslim aldığında bunu yine otomatik olarak haberdar etmesi ile sonuçlanır.

 

E-ticarette kargo entegrasyonu neden önemli?

E-Ticaret yapan bir bireyseniz eğer, mağazanızdan yapılan alışverişlerde hızın ne kadar önemli olduğunu, ürün gönderimindeki hızının müşteri memnuniyeti için ne kadar önemli bir unsur olduğunun bilincindesinizdir.

Müşterileriniz, sizi değerlendirirken verilen hizmetin bütününde ürünün geliş hızına oldukça önem vermektedir. Bu, mağazanıza verilen puanınızı, arama motorlarındaki sıralamanızı oldukça etkilemektedir. Netice olarak yeni tüketici kitlelerine ulaşma şansınız ve güvenilirliğiniz arttırmayı sağlarsınız. Online işletmeniz için kargo entegrasyonu yaparak siparişlerinizi doğru bir şekilde oluşturup hazırlama şansınızı artırırsınız. Bu sayede teslim sürecini de kolay ve sistematik bir şekilde işlemesini sağlamış olursunuz.

 

E-ticaret kargo entegrasyonunun avantajları nelerdir?

 • Pazaryeri ve e-Ticaret sitenizde mağazalarınız için lojistik entegrasyon yapabilirsiniz.
 • Paketleme ve gönderim sürecinizi daha az efor sarfederek gerçekleştirip enerjinizi işinizi büyütmeye, genişletmeye ayırabilirsiniz.
 • Kurduğunuz otomasyonla yönetimi ile sipariş takibi ve teslimat sürecine hız kazandırıp ticarette hızlanırsınız.
 • Otomatik olarak yürüyen süreçler ile maliyetinizi azaltırsınız.

 

E-ticaret kargo entegrasyonu hangi aşamaları barındırır?

 • Kargo entegrasyonu otomatik kodlar ile gerçekleşmektedir, öncelikle mağazaya gelmiş olan sipariş çekilmeli.
 • Çekilen siparişin kargo bilgileri alınmalı.
 • Bu bilgiler ürününüzü teslim edecek kargo firmasına iletilmeli.
 • Kargo barkodu çıkarılmalı.
 • Kargo entegrasyonlarını sağlamakta olan programın panelinde, sipariş listesi yer almaktadır. Bu listede ilgili kargo takip kodu görünür.
 • Barkodlu kargo fişinin çıktısı alınmalı ardından gönderi paketine yapıştırılmalı.
 • Anlaşmalı kargo şirketiniz paketi teslim alıp barkodunu okutur, siparişe ait bir kargo takip kodu müşterinin e-posta adresine gönderilir.

Eron Yazılım

İLGİLİ GÖNDERİLER

Hızlı Teklif Al

Teklif ve
Danışmanlık İçin
Bize Ulaşın!

Aklınıza gelebilecek her türlü soruyu yanıtlamaktan ve hangi hizmetlerimizin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Eron Software
Hızlı Teklif Alın!
C8932F07-351D-41B7-AE78-EFD3BCEF3F74

Bütçe ve Zaman Bilgisi

Size en iyi çözümü sunmak için Proje bütçenizi ve zaman diliminizi bize bildirin.