CRM Sistemini Kimler Kullanır?

  • Satış, pazarlama ve muhasebe ekipleri olan şirketler.
  • Fiyat teklifi veren ve fatura gönderen şirketler.
  • Verimliliklerini ve müşteri memnuniyetini arttırmak isteyen şirketler.

Doğru online CRM sistemini seçmek

Kurumsal CRM yazılımı ya da müşteri ilişkileri yönetim yazılımları, müşteri adaylarını satış döngüsü süresince takip eden, organizasyonundan sorumlu olan ve bu sürecin etkin bir şekilde yönetilmesini sağlayan yazılımlardır.

CRM yazılımlarının kullanılış şekli şirketten şirkete göre değişiklik gösterir ancak CRM kullanan şirketlerde genellikle tüm çalışanlar, bir tür CRM yazılımı üzerinde çalışırlar.

Günümüzde tümüyle internet üzerinde çalışan çok sayıda CRM yazılımı bulunmaktadır. Firma sahipleri, kendi hedefleri doğrultusunda hangi CRM yazılımını kullanacaklarına kendileri karar vermelidirler. CRM yazılımları çok sayıda özellik barındırdıklarından kimi yazılımlar sizi kullanmadığınız özellikleri etkisizleştirmenizi sağlarlar.
Peki kimler CRM kullanır?

Bu soruya verilebilecek en kolay cevap, “müşterisi olan her şirket CRM kullanabilir” yönünde olacaktır ancak işin aslı bu kadar da kolay değildir. Aşağıda CRM kullanımından olumlu yönde etkilenebilecek şirket türlerinin bir listesini göreceksiniz.

CRM kullanan şirketler

  • Satış ekibi olan şirketler – müşteri ilişkileri yönetimi satış elemanlarının performansına yardımcı olacağından ve onların müşteri davranışları ve eğilimlerini analiz etmesine önayak olacağından, doğrudan ve çapraz satış girişimleri üzerinde olumlu etkisi olacaktır. Ayrıca CRM yazılımları satış ekiplerinin müşteri adayı bilgileri üzerinde not alabilmelerini sağlayacağından, ilgili müşteri adayı üzerinde daha sonra bir başka satış elemanının da çalışabilmesini sağlayacaktır.
  • Pazarlama ekibi olan şirketler – iyi bir kurumsal CRM çözümü kullanıldığında şirketler, müşteri kayıtları üzerinde bulunan satış bilgilerini bir sonraki pazarlama kampanyasının verimliliğini arttırmak için kullanabilirler. İstatistikler, hedefli pazarlama kampanyalarının tüm müşteri adaylarına aynı mesajı gösteren pazarlama kampanyalarına kıyasla çok daha verimli olduğunu göstermektedir. Bu tip genel bir pazarlama kampanyası gereğinden fazla para harcamanıza neden olmakla kalmayacak, aynı zamanda sonuçlarından memnun kalmayacağınız bir etkinlik üzerinde boşa zaman harcamanıza neden olacaktır.
  • Fiyat teklifi veren ve fatura gönderen şirketler – Bünyesinde bir faturalama aracı barındıran CRM yazılımları faturalama sürecinin hem verimliliğini hem de kalitesini arttırır. Bir firma bünyesinde mümkün olan çok sayıda işlemi tek bir yazılım üzerinden gerçekleştirmek, ilgili yazılımı kullanan ekiplerin verimliliğini önemli ölçüde arttıracaktır. Bu sayede çalışanlarınız, kendilerine verilen görevleri tamamlamak için birden fazla yazılım üzerinde çalışmak zorunda kalmayacaktır ve siz de tüm işinizi tek bir uygulama üzerinden yönetebileceksinizdir.
  • Müşterilerine öncelikli oldukları hissini vermek isteyen şirketler – Müşterileriniz, sizin tarafınızdan ilgi görüldüklerini hissetmek isterler ve CRM yazılımları işte tam da bunu yapmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin şirketinize telefon açan bir kişi yanlışlıkla alakasız bir kişiye yönlendirilmiş ise o kişi, ilgili müşterinin CRM üzerindeki kayıtlarına bakarak müşterinin doğru müşteri temsilcisine yönlendirilmesini sağlayabilir. Bu durumda müşterinin memnuniyeti, onun çözmek istediği sorunu çözmeye yardımcı olduğunuz için artacaktır. Bu örnek bir şirket için önemsiz bir detay gibi görünse de müşteri için son derecede olumlu bir deneyim olacaktır ve belki de bu müşteri üzerinden yeni müşteriler kazanmanıza yol açacaktır.
  • Verimliliğini arttırmak isteyen şirketler – Tek bir CRM yazılımı kullanarak her gün önemli miktarda zamandan tasarruf edebilirsiniz. CRM yazılımları şirketinizin pek çok alanda daha verimli faaliyet göstermesine yardımcı olacaktır. Bu kazanım, genellikle CRM yazılımları ile birlikte gelen tıkla ve ara (<em>click-to-call</em>), bütünleşik proje yöneticisi, detaylı müşteri ve müşteri adayı notları, bütünleşik pazarlama otomasyonu ve müşteri adayı puanlaması özellikleri sayesinde gerçekleşir. CRM yazılımları hemen her ölçekteki şirketin giderlerini azaltmasına ve müşteri adayı veritabanlarını arttırmanın yanı sıra onları verimli bir şekilde yönetebilmelerine yardımcı olur.

CRM kullanmalı mısınız?

Gördüğünüz üzere şirketlerin bir müşteri ilişkileri yöneticisi yazılımı kullanmasını gerektiren çok sayıda neden vardır ve bu nedenler, yukarıdakilerle sınırlı değildir. CRM kullanmanın gerek firmalar gerekse de müşteriler için sayısız avantajı vardır. Bu sebeple yaptığı işte ciddi olan her şirket bir tür CRM uygulaması kullanmaktadır.

Excel tabloları ya da yapışkan notlar kullanarak müşterilerinizi düzgün bir şekilde yönetmek mümkün değildir. Hemen herkesin birbiri ile internet üzerinden bağlı olduğu günümüz dünyasında müşterileriniz, isteklerine ışık hızında cevap verebilmenizi beklemektedir. CRM bu alanda size yardımcı olacak en önemli araçtır.