Bir firmanın ürün ve hizmetlerinin veya etkinliklerinin hitap edebildiği kitlenin üzerinde daha da etkili olabilmesini sağlayabilmek, firmanın akıllarda kalabilir olması ve popülerliğini arttırabilmek için oldukça önemli olan faktörlerden birisi logo tasarımıdır.

Logo tasarımı, basit gibi görünebilir fakat kurumsal bir kimlik oluştururken aşılması gereken en büyük ve zor aşamalardan birisidir. Lakin günümüze kadar başarıyı yakalayabilmiş logoların büyük çoğunluğunun ortak bir özelliği vardır. Sade logolar ve basit tasarımların yardımıyla kolaylıkla akılda kalıcı ve bu sebeple de oldukça yüksek oranda güven duygusunu oluşturmaktadır.

Logo tasarımı, logonun bulunabileceği yere göre küçülüp büyüyebileceğini hesap edip yapılmalıdır ve en iyi biçimde oranlanması gerekir. Böylece hitap edilebilen bu kitle logoyu bir defterin sayfalarında gördüğünde aynı reklam panolarında görüyormuşçasına tepki verebilmelidir. Bu nedenle, logonun özgünlüğü ve akılda kalıcılığı olmalıdır. Günümüze kadar başarıya ulaşabilmiş logoların nerdeyse tamamı sade tasarımlarının yanı sıra az renk kullanımıyla da dikkat çekmiştir. Bir veya iki renkten oluşan bu logoların kullanım sebebi kolay algılanabilir olması ve akılda kalıcılığı artırmasıdır.

Logo tasarımında kullanılabilmek adına seçilmiş yazı tipleriyle birlikte stilleri farklılıklar gösterebilmektedir. Lakin yapmış olduğunuz seçim ne olursa olsun düzenli ve anlaşılabilecek şekilde olması gerekmektedir. Tüm bu uyum daima insanların ilgisini çeker ve akıllarında kalıcı olur.

İlaveten logonun nerelerde ve ne şekillerde kullanılabileceği de tasarım aşamasında detaylıca düşünülmesi gerekir. Bu hesaplamalar yapılamadan logotasarımı bitirilmiş olursa eğer ilerleyen zamanlarda logonun kullanımında sıkıntılar yaşanmasına sebebiyet verebilir. Logo farklı farklı yerlerde kullanıldığı zamanlarda kalitesini kaybeder ve kurumsal kimliğin zedelenmesine neden olur.

Bu sebeple ne olursa olsun logo tasarımının üzerinde ciddi bir ilgi ve alakayla durulmalıdır. Zira logo, bir firma insanların akıllarında bıraktığı ilk izlenimdir. Logonuz profesyonel bir biçimde hazırlanırsa siz de hitap ettiğiniz kitlenin aklındakalıcı olur ve onların dikkatlerini üzerinize çekebilmeyi sağlamış olursunuz. Lakin logonuz titiz bir ilgiyle hazırlanmamışsa ve bir logonunsahip olması gerekenözellikleresahip olamamışsa işlerinizde ne kadar özgün ve başarılı olursanız olun başarılarınızı belirli bir seviyeden yukarı çıkaramazsınız.

Logo tasarımı, sizin için oldukça önemli bir temsilcidir.

Siz de firmanız için akılda kalıcı ve yenilikçi bir logo tasarımı istemez misiniz? Hemen bizimle iletişime geçin, markanız için en doğru logoyu tasarlayalım.