Eğer çıkan iddialar doğru ise Apple 2020 yılında üç farklı A14 yongası üretecek. Üç yonga da TSMC tarafından 5nm üretim süreciyle üretilecek. Apple bu yeni A14 yongaları Mac modelleri için kullanılmayı planlıyor.

Teknoloji sektöründe enlerden olan Apple bu yıl içerisinde bazı radikal kararlar almaya hazırlanıyor. Bloomberg’ın haberine göre Cupertino merkezli şirket 2020 yılı iPhone modellerinde kullanacağı A14 yonga setlerini yeni Mac modellerinde de kullanmayı düşünüyor.

apple,yonga,a14,tsmc,mac,teknoloji,iphone,arm tabanlı,macos,macbook,macbook pro,imac,intel,işlemci,intel işlemci Apple’ın Yongası Yeni Mac Modellerinde Kullanılacak g  rsel 300x178

Yeni AppleMac modellerinde faydalanacak olunan yonga da 8 çekirdekli yüksek performans çekirdeği (kod adı firestorm) ve verimlilik için kullanılan 4 adet düşük güç çekirdeğine (kod adı icestorm) yer verecek.

ARM tabanlı yonga setine sahip yeni Mac modelleri MacOS işletim sistemiyle çalışmaya devam ederken Apple muhtemelen mevcut X86 uygulamalarını ARM komut sistemine taşımak için farklı yöntemlerden faydalanacaktır. Örneğin şu anda geliştiricilerin iOS uygulamalarını MacOS’e taşıyan Catalyst isimli bir özellik mevcut bu nedenle bu özelliğin tam tersi bir şekilde çalışması da mümkün gözüküyor.

Apple bu planı ilk olarak MacBook modellerinde kullanması ön görülüyor. MacBook Pro ve iMac modeller ise şimdiki gibi Intel işlemciler kullanmaya devam edecekler.