Ambalajların tasarımı ürünü sattıran en esas faktörlerden biridir. Piyasaya baktığımızda bir hayli markayla karşılaşıyoruz, neredeyse her markanın üretim yaptığı sektörde birbirine yakın kalitelerde ürünler çıkar. Bu ürünler raflarda farklı marka ve ambalaj tasarımları ile görmekteyiz. Genelde tanıdığımız, bildiğimiz, güven veren markanın ürününe yöneliriz.”

Bütün bu alışveriş davranışlarını yıkmak isteyen yeni bir marka şüphesiz her detayı ile diğerlerinden kaçınmanın bir yolunu bulmalıdır. Peki ya nasıl? Ambalaj tasarımı, reklam, tanıtım hizmetleri, kampanyalar ve daha birçok yöntemlerle. Düşünüldüğünde yapılan tüm bu çalışmalarla ürüne yönlendirme yaptığından akılda kalan son şey veya akılda yer eden tek şey ürünün görseli yani ambalajın tasarımıdır. Ambalaj tasarımının oldukça önemli olduğunu, esas unsurların arasında yer aldığını görmek mümkündür. Peki, başarılı bir ambalaj tasarımı nasıl olmalıdır? İyi bir ambalaj tasarımı hedef kitleye neler vadetmeli? Soruların cevaplarını aşağıdaki yazıda inceleyelim;

Tasarlanan ambalaj müşteri ile iletişim kurmalıdır.

Ambalaj üzerinde yer alan bütün grafikler, metin mesajları karşıya “ben buradayım”, “beni al” imajı yaratacak bir şekilde iletişim kurmalıdır. Hedef kitleyle etkileşim kurmak, ürünün satışını doğrudan etkilemektedir. Tasarımları yaparken ürün ambalajında ne olsa dikkatimi çeker, gider alırdım sorusunu kendimize sorarak tasarım oluşturabiliriz. Cevaplar tasarımın esasını oluşturur.

Tasarımınız sıkıcı ve tekdüze olmamalıdır.

Marka yöneticilerinin çizmiş olduğu sınırların doğrultusunda ambalajların tasarımlarında yenilikçi ve etkileyici tasarımlar seçilmelidir. Örnek verirsek eğer yeni nesil bir cips paketinin üzerindeki gülen suratlar eğlenceye teşvik ediyor insanı. Sosyal medyada en azından bir kez cips paketini yüzüne doğru tutarak kocaman gülümsediği fotoğraflardan birine mutlaka denk gelmişsinizdir. Bunun gibi ürünlerin özelliklerine uygun, hedefkitlesini teşvik edip onların ilgisini çekebilen yeni tasarımlar her zaman markanızı bir adım daha yukarıya taşınmasında oldukça fayda sağlayacaktır.

Size özel bir ambalaj tasarımı büyük bir avantajdır.

Ambalajtasarımı yaparken öncelikle elde olan ürünü kendisi incelemeyi, muadillerine bakılabilmektedir. Bu hem ürünü tanımayı sağlar hem de tasarım ve form hakkında rakiplerinizi tanıyarak nasıl bir yoldan gidebileceğinizin sinyallerini veriyor denebilir. Ambalajtasarımının dışında ambalajformunun da özel ve kendine has olabilmesi çok büyük bir avantajdır. Örnek olarak Eti Puf ambalajı, kolanın yıllardır markası haline gelmiş olan şişe formu vb. Bütçenizin dahilinde tasarımdan önce ya da tasarımla aynı zaman içerisinde ürününüze uygun, farklı formlarda ve özgün olan bir ambalaj formu oluşturmanız gerekir. Markanızın ve prestiji açısından çok büyük bir değer ve artı şeklinde size avantajlar sağlayacaktır.

Ambalaj tasarımı hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.