Şahsi veya kurumsal olarak sanal dünyayla buluşurken bunu etkili bir hale getirebilmek sizin kendi ellerinizdedir. Akılda kalan ve özgün bir alan adı seçebilmeniz sizi tanınır hale getirebilmektedir. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunur. Alan adı seçmenizde yardımcı olacak ipuçları…

Anahtar Kelimeleri İyi Araştırınız

Hitap ettiğiniz kitlelere ulaşabilmek adına alan adınızın buna uygun olması gerekmektedir. Bu yüzden alan adınız popüler ve en çok aranmakta olan kelimelerden seçmeniz gerekir. Böylelikle alan adınız popüler olan kelimeler insanlar tarafından aratıldıkça, diğer insanlarında önüne daha sık çıkacaktır.

Linkiniz Çekici Olsun

Sitenizin SEO ayarları adına linkiniz oldukça önem taşır. Unutmamalısınız ki, sizi ziyaret edenler sadece takip etmekle kalmamalı aynı zamanda sizi hatırlamalı ve paylaşımınızı yapmalı. Bu nedenle alan adınızın da bütün internet kullanıcıları için bir albenisi olabilmelidir. Bu sebeple yaratıcı düşünüp, özgün olan bir alan adı oluşturabilmelisiniz.

Uzantınıza Dikkat Ediniz

Alan adınız oldukça iyi olabilir, lakin uzantınız doğru değilse ise başarıyı ve kaliteyi yakalamanız fazlasıyla zor olur. Bu nedenle oldukça bilinen ve kullanılan alan adlarından vazgeçmenizi tavsiye ederiz. “com”,“com.tr”, “org” ve “net tercihte bulunmanız gereken alan adlarıdır, “biz”, “info” vs. alan adlarının profesyonel değerleri bulunmaz.

Tire (-) Kullanmayınız

Oluşturmuş olduğunuz alan adınızda kelimeleri birbirlerinden ayıran tire (-) işaretlerinin kullanılması sizi profesyonel bir görünümün fazlasıyla dışarısına ittirecektir. Bu sebeple alan adınızda bulundurmak istediğiniz kelimeleri tire ve benzer işaretler ile ayırmamanızı tavsiye ederiz.

Site Yaşını ve Backlinkleri Kontrol Ediniz

Alan adını almış olacağınız sitenin ilk sahibi siz olmayabilirsiniz, 25 yıllık bir süredir insanlığın kullanım altında olan internetin üzerinde günümüzdeki zamana dek, bir hayli site yayına girdi ve yayın hayatlarının sonunu getirdi. Bu nedenle %100 orijinal ve “özgün” bir alan adına sahip olmanız, özelliklede kurumsal veya ticari bir iş yapıyor iseniz bu durum zor olabilmektedir. Bu sebeple Wayback Machine gibi yardımcılarla birlikte alan adınızın geçmişini öğrenebilmektesiniz. Alan adınız öncesinde nefret söylemlerine dahil olduysa, kötü emellere hizmet sunmak için kullanılmışsa alan adınızı değiştirmenizi öneririz.
İlaveten alan adınızı backlinklerini kontrol edebilir bu konu hakkında kafanızdaki oluşmuş kuşkuları giderebilirsiniz.