Bir logoyu tasarlamadan önce belki de tek hayal o logonun unutulamaz ve akılda kalıcı olan bir logo olmasıdır. Hitap edecek olduğu kitlenin dikkatini kolayca çekebilmesidir. Lakin her işte olduğu üzere akılda kalan bir logo tasarımı yapabilmenin de bazı püf noktaları bulunur. Ayrıca bu püf noktaları yalnızca renkleri tipografiler ve diğer görsel olan hileler değildir.

Bir logo, kurumunun sektöründeki yerini ve hedeflerini de sunabilmelidir. Unutulamayacak bir logo adına dört esas kavram vardır. Bunlar “hatırlanabilirlik”, “sadelik” , “ayırt edicilik”ve “uyumluluk”tur.

Ele alacağımız “sadelik” kavramına bir bakınalım. Bir logo, karmaşık olmamalıdır. Üzerinde bir hayli mesaj, işaret, sembol ve zorlama sloganları içermemeli. Sade kurgulanmış olan logolar daha çok dikkat çeker ve daha rahat akıllarda kalır. Ayrıca bir logo ne kadar kolay anlaşılır olabilirse bir o kadar fazla insana ve kültüre hitap edebilir. Örnek olarak; McDonald’s, Adidas, Nike, Apple gibi firmaların logoları oldukça sadedir.

Bir logonun “hatırlanır” olabilmesi de fazlasıyla önem arz eder. Bunun yoluysa başarılı bir grafik tarzı olmasından ve sadelikten geçer. Karmaşık olan bir logonun akılda kalması fazlasıyla zordur. Lakin sade ve iyi kurgulanabilmiş bir logo hemen dikkatleri üzerine toplar.

Logonun uyumu şunu ifade eder: Örnek olarak bir sigorta şirketiyseniz eğer bunu çağrıştırabilecek metaforik simgeleri logonuzda bulundurabilirsiniz. (Koruma anlamına dayanarak şemsiye gibi) veya bir finans şirketinin adına yükselişi ifade etmekte olan başarının okunu kullanabilmenizi örnek olarak gösterebiliriz. Logo tasarımında kullanmış olduğunuz semboller ve renkler sektörünüze olan uyumu, markanız ile ilk karşılaşacak insanlar adına güven duygusunu uyandırabilecek, sonrasında ise akılda kalabilmesini sağlayacaktır.

Bir logo, firmasının sektöründe rakiplerinden farklı olduğunu insanlara hissettirebilmelidir. Bunun adına o logonun “ayırt edici” olabilmesi gerekir. Logoda kullanılmış olan renkler, tipografi, şekiller ve tasarım kurgusu ayırt ediciliği arttırmaktadır.

Akılda kalıcı olan bir logonun tasarımı, bütün bu kavramların ışığında tasarlanmış olursa eğer çekici, hatırlanabilir ve sektöre uygun olacak şekilde kazanarak nerede görülürse görülsün hemen bilinir. Bu aşamalara göre düzenlenen bir logo firmasının amaç ve hedef uyumluluğunu gözler önüne serer. Bu hususta şirketin karakteriyle ilişkilendirilmektedir. Sonunda logo firması içinde kalıcı bir değer durumuna gelir ve firmanın reklamında fazlasıyla önem arz eder. Hatasız olan logonun tasarımı bir firmanın sektördeki yeri adına çokça önemli ve değerli bir girişimdir.

 

Siz de firmanız için akılda kalıcı ve yenilikçi bir logo tasarımı istemez misiniz? Hemen bizimle iletişime geçin, markanız için en doğru logoyu tasarlayalım.