satın, grubhub, uber, restoran, yemek, yılın, alma, belirtti, için, uber'in,grubhub,covid19,covid 2020 Yılı Online Yemek Teslimatında Satın Almaların Yılı! paket servis hizmeti 300x200

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci, restoranların büyük bir kısmını gece saatleri dahi dijital olarak kullanılabilen yemek tercihlerine dönüştürmeden evvel, gıda dağıtım alanında rekabet çoktan ısınmıştı.

Covid-19  salgını, birden fazla sektörüglobal yönde olumsuz olarak etkiledi. Fakat bu olumsuzlukların yanında bazı sektörlerin işleyişinde bir değişiklik hissedilmedi. Hatta bu durumun aksine bazı sektörlerin 2020, önemli bir yükseliş yılı oldu. Pandemi döneminde kazanç sağlayan bu firmalardan birisi de online yemek teslimatı yapan firmalar oldu.

İşler değişiyor mu?

2020 yılına girdiğimiz ilk aylarda, GrubHub’ın, rakip firma oyuncularıyla dolu bir alanda pazar payının aşındığını gördüğünden ötürü bir alıcı aradığı yönünde söylentiler dolaşmaya başladı. Bu esnada DoorDash, Postmates ve Uber Eats şirketi satın almak amacıyla önce gelen yarışmacılar olduğu söylendi. Fakat GrubHub, bu söylentileri resmi olarak kabul etmedi. GrubHub’un sözcüsü yaptığı açıklamada, firmayı satmak için açık bir süreç olmadığını belirtti. Değişmeyen potansiyel satın alma fırsatları da dahil olmak üzere çok çeşitli konularda her zaman danışmanlara danıştıklarını da söyledi. Şirket bu açıklamaları Şubat ayında yaptı ancak şu anki mevcut durumda işler biraz değiştir.

GrubHub tarafından değişen şey nedir?

Yılın ilk kazanç raporu ile beklenenden daha fazla kayıp olduğunu bildiren GrubHub, restoran bazında %24 büyüdüğü halde kazancını maalesef %8 artıştan öteye taşıyamadı. Ayrıca şirket, bu yılın Mart ve Nisan aylarında, geçen yılın ikinci yarısında eklenen ortak restoran sayısı kadar yeni ortak restoran eklediğini de belirtti. Bu durumda Covid-19’a rağmen bu sektörde kayda değer bir ekleme olmadığı görünüyor. Bunların sonucunda ise yeni söylentiler duyulmaya başladı.

CNBC’nin bilirkişi kaynaklarından aldığı bilgilere göre Uber’in firmayı satın almak için bir teklifte bulunduğunu belirtti. Uber’in sunduğu miktar ve anlaşmanın  detayları hakkında bilinen pek bir şey yok. Satın alma söylentilerinin yeniden canlanması ve raporların yayınlanmasının sonuncunda bu fiyatı yaklaşık %40 arttırdı.

Satın alma rekabetini kim kazanır?

Piyasadaki değeri şu anda 58,7 Milyar Dolar olan Uber, Covid-19 salgını ile sürüş alanında kayıplar yaşıyor. Fakat Uber Eats bir büyüme gerçekleştirmesine rağmen teslimat sektöründe zorlanıyor. Yine de Uber’in odağının genişleyen pazardaki payını genişletmeye yönlendirdiği söyleniyor.

Henüz Uber ve GrubHub bu birleşme hakkında bir resmi yorumda bulunmamış olsa da, iki tarafın da olası birleşmeden faydalanabileceği birçok neden var. Uber, gelişmiş bir sürücü lejyonuna sahip büyük ölçekli bir platforma, GrubHub ise halihazırda platformundaki geniş restoran listesiyle yemek dağıtım konusunda deneyimli bir şirket. Yani olası bir birleşme durumu iki firma için de yarar sağlayacaktır.