Instagram Satış Vergisi ve Sosyal Medya Vergileri ile İlgili Bilmeniz Gerekenler…

Son 15 yılda teknolojide yaşanan gelişmeler internette yeni gelir kapıları oluşturdu. Örnek olarak en çok tercih edilen sosyal medya platformlarından Instagram, Facebook ve Youtube gibi mecralarda çok takipçili hesapları olanlar, bu hesaplarda yaptıkları sponsorlu ürün tanıtımları görülmesi ve izlenmesi sayesinde gelir elde ediyor. Kullanıcı sayısının artışıyla sosyal medya platformlarındaki ödeme sistemlerinin gelişmesine tanık oluyor, dijital ekonominin hayatımızın bir parçası haline gelişini izliyoruz. Son zamanlarda, bu gelişmelere geç kalmış da olsa hukuk ve vergi alanları da dahil olmaya başladı. Biz de bu yazımızda sosyal medya vergilerinden bahsettik.

Sosyal Medya Vergisi Vermek Yasal Bir Gereklilik Midir?

Günümüzde işletmelerin sosyal medya platformlarında etkin bir şekilde olduklarını göstermeye başlaması ile zihnimizde yepyeni bir sosyal medya resmi oluşturdu. Sosyal medyanın sunduğu fırsatlarla iletişim ve reklam birçok işletme için eskisinden daha etkin bir konuma ulaştı. Sosyal medya platformlarından elde edilebilen gelirler nedeniyle vergi hukuku da bu konu ile ilgilenmeye başladı.

Klasik vergi hukuku, elde edilen gelirin vergilendirmesinde sabit bir iş yeri aradığı için sosyal medya mecralarındaki gelirlerin vergilendirilmesinde problemler doğuyor.

Kişinin ya da sosyal medya kullanıcısının elde ettiği bir gelirin vergilendirilmesi için bu gelirin Gelir Vergisi Kanunu’nda  belirtilen gelir şartlarından en az birini karşılaması gerekir. Bu şartlardan herhangi birini karşılamayan gelir türleri vergilendirme kapsamına alınamaz. Peki gelirimizin gelir vergisi kapsamında değerlendirilmesi için GVK’ da belirtilen şartlar neler?

Gelirin Vergilendirilmesi İçin Gereken Şartlar

  1. Ticari kazanç şartı
  2. Ziraî kazanç şartı
  3. Serbest meslek kazancı şartı
  4. Ücret şartı
  5. Menkul sermaye iradi şartı
  6. Gayrimenkul sermaye iradi şartı
  7. Diğer kazanç ve gelir şartı

Sosyal Medya Kazançlarına Dair Çıkarılan Mukteza

Bu bilgiye karşı, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2016 yılında verdiği bir mukteza da sosyal medya kazançlarının ticari kazanç olduğu belirtilmiştir. Yani hukuki olarak sosyal medya platformlarından elde edilen kaçanlar ticari kazanç şartları kapsamında değerlendirilerek vergilendirme kapsamında değerlendirilebilir. GİB’ in en son 2020 yılında yayınladığı özelge de ise birçok sosyal medya platformu açısından tartışılan sosyal medya gelirleri vergisi konusuna bir açıklık getirilmiştir. Özelgede, Youtube ve Instagram gibi çeşitli sosyal platformlara yüklenen içeriklerin bu mecralardan silinmeden izlenme ve tıklanma rakamları artarak paylaşana gelir getirmeye devam etmesi, tek seferlik kazançlar kapsamının dışında kalarak vergilendirme sisteminin devam etmesi gerektiği yönünde bir açıklama yapıldı.

Sosyal medya uygulamalarındaki genel çerçeve bu şekilde. Peki işletmeniz için Instagram özelinde satış yaparken nasıl vergilendirileceksiniz? Hemen anlatalım.

Instagram’da Satış Yapmak için Vergi Vermek Gerekir mi?

Az önce açıkladığımız üzere her sosyal medya platformunda olabileceği gibi Instagram’da gerçekleştireceğiniz gelir getiren faaliyetler de vergilendirme kapsamında değerlendiriliyor.

Yani bu sorunun cevabı, evet

Eron Yazılım

İLGİLİ GÖNDERİLER

Hızlı Teklif Al

Teklif ve
Danışmanlık İçin
Bize Ulaşın!

Aklınıza gelebilecek her türlü soruyu yanıtlamaktan ve hangi hizmetlerimizin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Eron Software
Hızlı Teklif Alın!
C8932F07-351D-41B7-AE78-EFD3BCEF3F74

Bütçe ve Zaman Bilgisi

Size en iyi çözümü sunmak için Proje bütçenizi ve zaman diliminizi bize bildirin.